KADEM – Kadın Araştırmaları Dergisi yayın hayatına başlıyor.

KADEM – Kadın Araştırmaları Dergisi yayın hayatına başlıyor.

Kadın ve Demokrasi Derneği, KADEM Kadın Araştırmaları Dergisi, toplumsal cinsiyet, fırsat eşitliği, cinsiyet adaleti, eşitlik, feminizm, aile gibi kadın çalışmaları alanının ele aldığı kavramlarla birlikte, hukuk, siyaset bilimi, ekonomi, kültür, sanat, antropoloji, sosyoloji, psikoloji, iletişim gibi sosyal bilimlerin çeşitli alalarından farklı bakış açıları geliştirerek disiplinler arası nitelikli bilimsel makalelere yer verecektir. Yayınlanmasını istediğiniz makalelerinizi 15 Eylül 2014 tarihine kadar kadinarastirmalari@kedem.org.tr adresine gönderebilirsiniz.

KADEM Kadın Araştırmaları Dergisi’ne yayın hayatında başarılar dileriz…

DEKAUM

DEKAUM yeni bir projeye başlıyor…

DEKAUM ve Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı, Parma Üniversitesi koordinatörlüğünde yeni bir projeye başlıyor. 2015 yılında başlayacak iki yılı kapsaması planlanan projenin amacı, tamamlanmamış veya engellenmiş sanat yapıtlarını günışığına çıkarmak, nedenlerini irdelemek. Çalışma, tarihsel araştırma, seçilmiş sanatçıların sunumu, dijital olarak arşivlenmiş materyaller ile sansür ve sanat içerikli bir dijital portal, reel olarak düzenlenecek sergi ve iletişim ve yayın aktivitelerini içeriyor. Türkiye’yi temsilen bu projeye katılan DEKAUM ve Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı, tarihsel araştırma, sergi ve portal tasarımı başlıklarında çalışmasını sunacak.


DEKAUM, yaz döneminde çalışmalarına devam ediyor. Ekim döneminde gerçekleştirilecek üniversite içi iki büyük çalışma için planlama aşamasındayız.

Doç. Dr. Diğdem SİYEZ’in yürüttüğü, DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNDE TOPLUMSAL CİNSİYET ALGISINA GÖRE KARİYER İNANÇLARININ İNCELENMESİ başlıklı çalışmayı gerçekleştireceğiz. Araş. Gör. Emir ÖZEREN’in yürüttüğü DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ AKADEMİK VE İDARİ KADROLARDA CİNSİYET DAĞILIMI başlıklı çalışmayı gerçekleştireceğiz. Her iki çalışmanın da aşamalarını ve sonuçlarını, Tamamlanan Çalışmalarımız ve Devam Eden Çalışmalarımız sayfalarında paylaşacağız.


Acı ve büyük boşluk…

200px-SEVDAHOCA2Tiyatro dünyasının önemli ismi Prof. Dr. Sevda ŞENER’i 22 Temmuz 2014′te kaybettik. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Kürsüsü öğretim üyesi olan Sevda Şener, kuramsal çalışmalarıyla ve yetiştirdiği sayısız tiyatro sanatçısı, akademisyen ve araştırmacıyla, Türk Tiyatrosuna büyük katkıda bulunmuş önemli bir isim, tiyatro dünyasında ‘hocaların hocası’ olarak tanınan bir kaç isimden biriydi.

Sevda Şener, özellikle doktora ve doçentlik çalışmasında, Türk Oyun yazarlığındaki kişileştirme kapsamında kadın oyun kişilerini inceleyerek bu alandaki ilk çalışmayı gerçekleştirmişti. Şener, ayrıca Türk Oyun Yazarlığında kadın karakterler, kadın oyun kişileri, erkek kadın ilişkisi üzerine çok sayıda çalışma, makale, eleştiri, deneme kaleme almıştı. Türk tiyatrosunun önemli kuramcı, eleştirmen ve araştırmacısı Prof. Dr. Sevda ŞENER, bilge kişiliği ve heyecan uyandıran, çalışma azmi yayan enerjik kişiliğiyle tüm tiyatro araştırmacı ve uygulamacılarının tanıdığı önemli, yeri doldurulmaz bir isimdi.

Şener, ilköğrenimini değişik illerde tamamlayıp, ortaöğrenimini Ankara ve Eskişehir’de bitirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden 1956 yılında mezun oldu. İki yıl sonra aynı okulda açılan Tiyatro Bölümü’nde asistan olarak göreve başladı. İngiltere’de Bristol Üniversitesi’nin Dram Bölümü’nde iki dönem, Avusturya’da Viyana Üniversitesi Tiyatro Bilimi Enstitüsü’nde de bir dönem seminerlere ve derslere katıldı. 1962 yılında doktor, 1967 yılında doçent, 1972 yılında profesör unvanlarını alan Sevda Şener, 1995 yılında DTCF Tiyatro Bölüm Başkanlığı görevinden emekli oldu. Birçok ilde, üniversiteler ve çeşitli kültür – sanat kurumn ve kuruluşlarının düzenlediği sempozyum, seminer, panel ve açık oturumlara katıldı, bildiri ve konferanslar verdi, radyo ve televizyon konuşmaları yaptı. Tiyatro kuramları, dramaturji, eleştiri kuramları, estetik, çağdaş sanat, modern ve modern sonrası tiyatro konularında eğitmenlik yaptı. Birçok makale, kitap ve eleştiri yazan Sevda Şener, bir dönem Bilkent Üniversitesi’nde de ders verdi. Yazarın çeşitli dallarda ödülleri bulunuyor. Profesör Sevda Şener; Tiyatro Eleştirmenleri Birliği’nin kurucu üyesiydi…


Dokuz Eylül Üniversitesi 32, DEKAUM 5 Yaşında…

13 fakülte, 10 enstitü, 1 konservatuvar, 4 yüksekokul, 7 meslek yüksekokulu ve 51 araştırma uygulama merkezinden oluşan 86 birimiyle Dokuz Eylül Üniversitesi, kuruluşunun 32. yılını kutluyor… Bu büyük ve saygın eğitim kurumunun en genç araştırma ve uygulama merkezlerinden biri olmakla gururluyuz. Genç bir eğitim birimi olan Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı da bu yıl üçüncü dönem master öğrencilerini kabul edecek.  Başvuru, ders içerikleri ve ayrıntılı bilgi için Sosyal Bilimler Enstitüsü sayfasını inceleyebilirsiniz. Sosyal Bilimler Enstitüsü, Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı Yüksek Lisans ön kayıt başvuruları 15 Temmuz – 8 Ağustos tarihleri arasında online olarak yapılmaktadır.


“I. Ulusal Üniversite Kadın Araştırma Merkezleri Kongresi” gerçekleştirildi.

ÖNEMLİ NOT: I. Ulusal Üniversite Kadın Araştırmaları Merkezleri Kongresi’nde Yapılan Sunumlar “Etkinliklerimiz” Sayfası “I. Ulusal Kongre” Başlığı Altından İndirilebilir. Konu ilgili haberlerin bağlantıları aşağıdadır: http://haberhurriyeti.com/kadin-sorunlarina-cozum-icin-toplandilar-50010.html http://www.ajanshaber.com/-i-ulusal-universite-kadin-arastirma-merkezleri-kongresi-haberi/56829 http://www.memleket.com.tr/i-ulusal-universite-kadin-arastirma-merkezleri-kongresi-344251h.htm http://www.egehabercisi.com/haber/kadin-aile/i-ulusal-universite-kadin-arastirmalari–merkezleri-kongresi/3737.html

           I. ULUSAL ÜNİVERSİTE KADIN ARAŞTIRMALARI MERKEZLERİ KONGRESİ

                                                      SONUÇ BİLDİRGESİ Kongre Sonuç Bildirgesi

Genel kategorisine gönderildi