II. Yükseköğretimde Kadın Liderliğini Geliştirme ve Güçlendirme Eğitim ve Mentorluk Programı’nı düzenliyor

Düzce Üniversitesi ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İşbirliğiyle 22-24 Ekim 2014 tarihlerinde  II. Yükseköğretimde Kadın Liderliğini Geliştirme ve Güçlendirme Eğitim ve Mentorluk Programı’nı düzenliyor.

Programın yapısı, öğrenmeye ve deneyim paylaşımına dayalı olup, standart ders anlatımının ötesinde liderlik uygulamalarına ve çeşitli konularda pratik önerilere dayalı biçimde liderliğin kadın yönetici için kritik alanlarını güçlendirecek şekilde tasarlanmıştır. Program, kadın akademisyenleri liderliğe teşvik etmeyi, onları bu konuda eğitmenin, desteklemenin ve geliştirmenin ötesinde ilham vererek rol model oluşturmayı ve böylece cesaretlendirmeyi amaçlamaktadır. Okumaya devam et

Kadın- Erkek Eşitliği Hakkında Her Şey…

kisafilmyarismasi-kutu-yeni

TÜSİAD, üniversite öğrencilerine yönelik, “Kadın-Erkek Eşitliği” temalı kısa film yarışması başlattı. Yarışma, genç nesillerin toplumsal zihniyet dönüşümünü hızlandırıcı gücünden hareketle, toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda kamuoyunda farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Yarışma kapsamında “Kadın-erkek eşitliğinden ne anlıyorsunuz?”, “Kadın-erkek eşitliği nasıl olmalı?”, “Mevcut eşitsizlikler sizi ve çevrenizi nasıl etkiliyor?” gibi sorulara cevap aranıyor.

Yarışma ile ilgili bilgi almak için…

İzmir’de 1. Uluslararası Erkekler ve Erkeklikler Konferansı

1. Uluslararası Erkekler ve Erkeklikler Konferansı  “Kimlikler, Kültürler, Toplumlar”
11–13 Eylül 2014, Tepekule, İzmir

Eleştirel Erkeklik İncelemeleri İnisiyatifi, Stony Brook Üniversitesi Erkek ve Erkeklik Araştırmaları Merkezi, Ankara Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (KASAUM) ve İzmir Üniversitesi Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi işbirliğiyle 11-13 Eylül 2014 tarihleri arasında İzmir’de, “1. Uluslararası Erkekler ve Erkeklikler Sempozyumu” Tepekule’de başladı.  Konferansın amacı ‘Küresel Güney ve Doğu Avrupa’ya odaklanarak, erkeklere ve erkekliklere ilişkin teorileri, anlatıları, deneyimleri, itirazları, söylemleri ve aktivizmi, cinsiyetçi ve heteroseksist erkekliklerin dönüşümüyle ilişkisi içinde tartışmaya açmak’ olarak belirtiliyor.

Konferans sayfasına ve programa ulaşmak için…

Doğu Akdeniz Üniversitesi 5. Uluslararası Kadın Çalışmaları Konferansı’nı 25-27 Mart 2015’te gerçekleştirecek

Kadın Çalışmaları alanının akademik tartışmalarla ve saha ile iletişimin artması ile gelişeceğini düşünüyoruz. Bu amaçla, bize ulaşan sempozyum, kongre, çalıştay, etkinlik haberlerini sayfamızda paylaşıyoruz. Katılımın, paylaşımın geniş olmasını dileriz.

Okumaya devam et

I. Uluslararası Çukurova Kadın Çalışmaları Kongresi

Çukurova Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (KADAUM) tarafından Avrupa Kadın Çalışmaları Ağı ( 18 Avrupa Üniversitesi Ortak Çalışma Ağı) ortak katılımları ile 9-10 Nisan 2015 tarihinde I. Uluslararası Çukurova Kadın Çalışmaları Kongresi düzenlenecektir. Ana tema, “Türkiye’de ve dünyada tüm yönleriyle Kadın” olarak belirlenmiştir.

Kadın Çalışmaları alanında gerçekleştirilecek tüm çalışmaları destekler, ayrıntılı bilgi için 1 uluslararası cukurova kadın çalışmaları kongresi çağrı metnini incelemenizi öneririz…

 

DEKAUM 5 YAŞINDA

Dokuz Eylül Üniversitesi 32, DEKAUM 5 Yaşında…

13 fakülte, 10 enstitü, 1 konservatuvar, 4 yüksekokul, 7 meslek yüksekokulu ve 51 araştırma uygulama merkezinden oluşan 86 birimiyle Dokuz Eylül Üniversitesi, kuruluşunun 32. yılını kutluyor… Bu büyük ve saygın eğitim kurumunun en genç araştırma ve uygulama merkezlerinden biri olmakla gururluyuz. Genç bir eğitim birimi olan Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı da bu yıl üçüncü dönem master öğrencilerini kabul edecek.  Başvuru, ders içerikleri ve ayrıntılı bilgi için Sosyal Bilimler Enstitüsü sayfasını inceleyebilirsiniz. Sosyal Bilimler Enstitüsü, Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı Yüksek Lisans ön kayıt başvuruları 15 Temmuz – 8 Ağustos tarihleri arasında online olarak yapılmaktadır.

Prof. Dr. Sevda ŞENER’i kaybettik…

Acı ve büyük boşluk…

200px-SEVDAHOCA2Tiyatro dünyasının önemli ismi Prof. Dr. Sevda ŞENER’i 22 Temmuz 2014’te kaybettik. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Kürsüsü öğretim üyesi olan Sevda Şener, kuramsal çalışmalarıyla ve yetiştirdiği sayısız tiyatro sanatçısı, akademisyen ve araştırmacıyla, Türk Tiyatrosuna büyük katkıda bulunmuş önemli bir isim, tiyatro dünyasında ‘hocaların hocası’ olarak tanınan bir kaç isimden biriydi.

Okumaya devam et

DEKAUM, yaz döneminde çalışmalarına devam ediyor.

Ekim döneminde gerçekleştirilecek üniversite içi iki büyük çalışma için planlama aşamasındayız.

Doç. Dr. Diğdem SİYEZ’in yürüttüğü, DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNDE TOPLUMSAL CİNSİYET ALGISINA GÖRE KARİYER İNANÇLARININ İNCELENMESİ başlıklı çalışmayı gerçekleştireceğiz. Araş. Gör. Emir ÖZEREN’in yürüttüğü DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ AKADEMİK VE İDARİ KADROLARDA CİNSİYET DAĞILIMI başlıklı çalışmayı gerçekleştireceğiz. Her iki çalışmanın da aşamalarını ve sonuçlarını, Tamamlanan Çalışmalarımız ve Devam Eden Çalışmalarımız sayfalarında paylaşacağız.

DEKAUM yeni bir projeye başlıyor…

DEKAUM yeni bir projeye başlıyor…

DEKAUM ve Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı, Parma Üniversitesi koordinatörlüğünde yeni bir projeye başlıyor. 2015 yılında başlayacak iki yılı kapsaması planlanan projenin amacı, tamamlanmamış veya engellenmiş sanat yapıtlarını günışığına çıkarmak, nedenlerini irdelemek. Çalışma, tarihsel araştırma, seçilmiş sanatçıların sunumu, dijital olarak arşivlenmiş materyaller ile sansür ve sanat içerikli bir dijital portal, reel olarak düzenlenecek sergi ve iletişim ve yayın aktivitelerini içeriyor. Türkiye’yi temsilen bu projeye katılan DEKAUM ve Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı, tarihsel araştırma, sergi ve portal tasarımı başlıklarında çalışmasını sunacak.


KADEM – Kadın Araştırmaları Dergisi yayın hayatına başlıyor.

KADEM – Kadın Araştırmaları Dergisi yayın hayatına başlıyor.

Kadın ve Demokrasi Derneği, KADEM Kadın Araştırmaları Dergisi, toplumsal cinsiyet, fırsat eşitliği, cinsiyet adaleti, eşitlik, feminizm, aile gibi kadın çalışmaları alanının ele aldığı kavramlarla birlikte, hukuk, siyaset bilimi, ekonomi, kültür, sanat, antropoloji, sosyoloji, psikoloji, iletişim gibi sosyal bilimlerin çeşitli alalarından farklı bakış açıları geliştirerek disiplinler arası nitelikli bilimsel makalelere yer verecektir. Yayınlanmasını istediğiniz makalelerinizi 15 Eylül 2014 tarihine kadar kadinarastirmalari@kedem.org.tr adresine gönderebilirsiniz.

KADEM Kadın Araştırmaları Dergisi’ne yayın hayatında başarılar dileriz…